13.2.2018

ČASTÉ DOTAZY

Kolik Vodostop stojí?

Cenu Vodostopu ovlivňuje několik faktorů, z nichž nejdůležitějšími jsou velikost přívodního vodovodního potrubí, počet přívodů (pouze studená nebo teplá a studená voda), typ ventilu a doplňkové moduly (např. GSM, spínací hodiny). Pro zjištění ceny pro Vaši konkrétní instalaci a Vaše specifické požadavky nás prosím kontaktujte telefonicky, emailem nebo pomocí formuláře.


Co se děje při výpadku elektrického napětí?

Vodostop v základní verzi není vybaven záložním zdrojem energie, takže po dobu výpadku nebude plnit svoji ochrannou funkci. Pokud je Váš Vodostop vybaven klapkou nebo kulovým ventilem s dvoučinným pohonem, zůstane v případě výpadku napětí armatura ve stávající pozici. Jednočinné ventily se při výpadku automaticky uzavřou. Pokud jsou vybaveny ručním ovládáním, mohou být přenastaveny do otevřené pozice.

Po obnovení napájení se všechny typy armatur automaticky plně otevřou a řídicí jednotka začne hlídat odběry vody.


Musí být řídicí jednotka blízko ventilu a vodoměru?

Nikoliv, řídící jednotka může být od vodoměru a ventilu vzdálena i několik desítek metrů, neboť obsahuje ochranu proti rušení. Řídící jednotku tak můžete mít umístěnu například vedle elektrických pojistek, zatímco ventil a vodoměr budou ve vodoměrné šachtě či ve sklepě.


Objednal jsem si Vodostop, ale v balení chybí šroubení, redukce, kulové ventily, kabely…

Součástí balení zařízení Vodostop jsou: vodoměr s impulsním výstupem, ventil a řídicí jednotka v rozvodnici s jističem. Kabely a instalatérský materiál Vám dle Vašich potřeb a konkrétní situace dodá Váš elektrikář či instalatér.


Potřebuje Vodostop nějakou údržbu?

Po prvotním nastavení limitů se již není potřeba o zařízení Vodostop nijak speciálně starat. Jako všechna zařízení, u nichž má být zajištěn spolehlivý provoz (požární sirény, hasící přístroje, kotle apod.), však doporučujeme Vodostop pravidelně, minimálně jednou měsíčně, testovat a ověřit tak jeho spolehlivou funkci.

  • U novější verze řídicí jednotky (dodávány od začátku roku 2013) stačí pustit vodu a na řídicí jednotce stisknout na 4 sekundy tlačítko Blokování (Bypass). Tím se aktivuje testovací režim, kdy jednotka dá pokyn k zavření ventilu a zjišťuje, zda vodoměrem proteče nějaká voda. Pokud vše funguje správně, testovací režim se deaktivuje a Vodostop se vrátí do normálního režimu. Pokud by ventil netěsnil, řídicí jednotka spustí zvukovou a vizuální signalizaci. V takovém případě je vhodné využít možností záručního nebo pozáručního servisu.
  • U starších zařízení lze Vodostop nejjednoduššeji otestovat tak, že nastavíme limit F2 na hodnotu 1 a pustíme několik kohoutů, aby bylo dosaženo průtoku přes 1,5 litru za 10 sekund. Vodostop pak během čtvrt minuty začne signalizovat havárii a uzavře přívodní ventil. Po nějakou dobu ještě může vytékat voda obsažená ve vodovodních rozvodech, bude se tak ale dít s nízkým tlakem a vytékání vody by mělo nakonec zcela ustat.

Po pěti letech od instalace bychom ještě doporučili zvážit výměnu nebo vyčištění vodoměru, ačkoliv to u vodoměrů pro podružná měření není vyžadováno. Po deseti letech je pak potřeba vyměnit HRI jednotku pro generování impulsů, pokud je jí Váš Vodostop vybaven.


Chtěl bych Vodostop prodávat/montovat, co mám udělat?

Ozvěte se nám, rádi se s Vámi dohodneme na podmínkách spolupráce.


Rád bych Vodostop používal, ale mám specifický požadavek…

Vodostop je zařízení velice variabilní. Samozřejmě nemůžeme zaručit, že bude vhodný pro všechna prostředí a typy nasazení. Pokud se nám ale ozvete, rádi Vaši situaci posoudíme a najdeme pro Vás vhodné řešení.